nrjdjjs
Structural
- Apr 1, 2014
- 19
Need help with determining the correct factor to use to calculate the resisting moment when a foundation is subjected to buoyancy. Here are some quick sample calcs to illustrate the point:
Footing dimensions:16'X20'X2'
Bottom of footing below grade = 4'
Soil cover = 2'
Water table at grade
Concrete unit wt = 150 pcf
Soil unit wt = 100 pcf
Total overturning moment = 200 kip ft
Load Combination self weight factor = 0.6
Case 1:
Resisting moment due to footing weight along 16' length at one edge of the footing = 0.6*16*20*2*0.15*16/2 = 460.8 kip ft
Resisting moment due to soil cover =0.6*16*20*2*0.1*16/2 = 307.2 kip ft
Resisting moment due to buoyancy = 0.6*16*20*4*0.0624*16/2 =383.4 kip ft
therefore net resisting moment = 460.8+307.2-383.4 = 384.61 kip ft
Safety Factor SF in overturning = 384.61/200 = 1.923
Case 2:
Resisting moment due to footing weight along 16' length at one edge of the footing = 0.6*16*20*2*0.15*16/2 = 460.8 kip ft
Resisting moment due to soil cover =0.6*16*20*2*0.1*16/2 = 307.2 kip ft
Resisting moment due to buoyancy = 1*16*20*4*0.0624*16/2 =639 kip ft
therefore net resisting moment = 460.8+307.2-639 = 129 kip ft
SF in overturning = 129/200 = 0.645
Based on the calculations above, the variation in SF is significant between the 2 cases - 1.92 vs 0.645. The only difference between case 1 and Case 2 is the load factor considered for buoyancy - Case 1 uses 0.6 whereas Case 2 uses 1.0.
Section 2.4.1 of ASCE16 discusses the use of factor 0.6 vs 1 for H type loads - buoyancy loads. Any comments on the correct factor to use for computing buoyancy would be highly appreciated.
Thank you
Footing dimensions:16'X20'X2'
Bottom of footing below grade = 4'
Soil cover = 2'
Water table at grade
Concrete unit wt = 150 pcf
Soil unit wt = 100 pcf
Total overturning moment = 200 kip ft
Load Combination self weight factor = 0.6
Case 1:
Resisting moment due to footing weight along 16' length at one edge of the footing = 0.6*16*20*2*0.15*16/2 = 460.8 kip ft
Resisting moment due to soil cover =0.6*16*20*2*0.1*16/2 = 307.2 kip ft
Resisting moment due to buoyancy = 0.6*16*20*4*0.0624*16/2 =383.4 kip ft
therefore net resisting moment = 460.8+307.2-383.4 = 384.61 kip ft
Safety Factor SF in overturning = 384.61/200 = 1.923
Case 2:
Resisting moment due to footing weight along 16' length at one edge of the footing = 0.6*16*20*2*0.15*16/2 = 460.8 kip ft
Resisting moment due to soil cover =0.6*16*20*2*0.1*16/2 = 307.2 kip ft
Resisting moment due to buoyancy = 1*16*20*4*0.0624*16/2 =639 kip ft
therefore net resisting moment = 460.8+307.2-639 = 129 kip ft
SF in overturning = 129/200 = 0.645
Based on the calculations above, the variation in SF is significant between the 2 cases - 1.92 vs 0.645. The only difference between case 1 and Case 2 is the load factor considered for buoyancy - Case 1 uses 0.6 whereas Case 2 uses 1.0.
Section 2.4.1 of ASCE16 discusses the use of factor 0.6 vs 1 for H type loads - buoyancy loads. Any comments on the correct factor to use for computing buoyancy would be highly appreciated.
Thank you